Demodex canis (trudník psí)

Stafordširský bulteriér

Úvod

Demodikóza je parazitní onemocnění, které je způsobeno trudníkem psím (demodex canis). Je poměrně běžný u krátkosrstých plemen psů (např. boxeři, dobrmani, dalmatini, šarpejové a bohužel výjimkou nejsou ani stafordširští bulteriéři).

Trudníkův život

Jedná se o členovce patřícího do třídy pavoukovců a podtřídy roztočů.

Život trudníka začíná ve vajíčku, z kterého se vylíhne larva. Larva, a vlastně každé vývojové stádium živočicha, žije v chlupových folikulech a tím způsobuje vypadávání srsti. Parazit potlačuje normální funkci T-lymfocitů.

Jeho velikost je tak malá (0,2 až 0,4 mm), že ho pouhým okem nepostřehneme a musíme si vzít na pomoc mikroskop.

Demodex se pohybuje rychlostí 8 až 16 mm za hodinu a to většinou jen přes noc, přímé světlo ho nutí zalézt do folikulu, do kterých klade vajíčka. Ani jedno ze stádií vývoje trudníka se neživí krví hostitele a nevstupují do jeho krevního oběhu.

Životní cyklus trudníka: dospělý jedinec naklade vejce, z kterých se vylíhne larva, ta přejde do stádia protonymfy, trytonymfy a následně dospěje v dospělého jedince (dospěje za cca 14 dní). Celý cyklus od vejce po úmrtí dospělého jedince se odehraje v rozmezí 20 až 35 dnů. Trudník psí

Trudník a pes

Demodex canis je již několik desetiletí považován za součást běžného psího mikrobiomu, tedy fauny, na kůži psa.

Dle klinických studií je výskyt trudníka potvrzen u cca 17% zdravých psů (v malé míře, pokud se přemnoží je to problém), i když ve skutečnosti může být výskyt daleko větší.

Demodikóza není způsobena špatnou starostí o psa či špinavým pelíškem, ale je způsobena oslabenou imunitou. Proto se nemusí majitelé bát přítomnosti trudníka v pelíšku psa či jeho hračkách. Trudník způsobuje „červenou prašivinu psů“.

Různé druhy trudníka žijí na mnoha zvířecích druzích i na lidech, bez toho aniž by způsobovali jakékoli problémy ( trudník mazový, trudník tukový, trudník psí, trudník kočičí, atd.).

Příznaky

Onemocnění se většinou projevuje v období oslabené imunity postiženého psa (po prodělání onemocnění či třeba po prvním hárání feny). Parazit způsobuje zánět chlupových váčku a tedy vypadávání chlupů. Postižené místo může zarudnout a dostaví se svědění.

Demodikóza se vyskytuje ve dvou základních podobách.

Lokální forma

Vyskytuje se u mladých zvířat do 18. měsíců (nejvíce se vyskytuje mezi 3. a 6. měsícem života). Projevem jsou malé zasažené plochy o průměru kolem 1 či 2 centimetrů. Nejčastěji v obličeji a na přední části těla. Demodikóza je považována za lokální, v případě kdy jsou přítomny maximálně 4 lysinky o průměru menším než 2,5 cm.

Málokdy se lokální forma rozšíří dále a ve více jak 90% případů spontánně, bez jakékoli léčby, vymizí (přirozené posílení imunity).

Spontánní, u mladých psů, je způsobena nepřítomností protilátek a iatrogenní je způsobena oslabením imunity u dospělého psa.

Cradley Heath Chainmakers

Rozšířená forma

Tato forma se vyskytuje u dospělých psů kdy se přemnožený demodex rozšíří po větší části těla. Na postižených místech se začnou množit bakterie, kvasinky a plísně. Může dojít i druhotné bakteriální infekci, kterou provází puchýře a strupy. Z postižené kůže se mohou dostat, bakterie či jejich toxiny, do celého organismu. Z toho se může rozvít septický stav, který může vést až k úmrtí postiženého zvířete (to nezahubí samotný demodex, ale následné komplikace spojené s onemocněním). Příčinou rozšířené formy je snížení imunity způsobené onemocněním psa.




Příčiny snížení imunity

  • přezubování
  • očkování, odčervování (či jeho absence)
  • dospívání jedinců, kdy dochází v organismu k velkým hormonálním změnám, u fenek první nebo druhé hárání,
  • celkovým narušení imunity – v důsledků bakterií, parazitů (vnějších či vnitřních, chemikálií, virů)
  • v důsledku léčby kortikoidy
  • narušení psychické rovnováhy psa (změny životního stylu, reakce může být vyvolaná přítomností dalšího psa, dítěte, těhotenství majitelky, snížený zájem o psa, stěhování, úmrtí majitele, vždy kdy pes prodělá výrazný psychický otřes) Narušením psychické rovnováhy je i odchod štěněte do nové rodiny, nového prostředí a odloučení od matky a sourozenců. Proto se demodex dostaví až v nové rodině a vystraší pak pořádně nové majitele, kteří onemocnění mohou vidět jak zavinění chovatele.
  • alergická reakce nebo výrazná změna stravy
  • v důsledku zranění (po autonehodě se u jinak naprosto zdravého jedince rozvinula generalizovaná forma demodikózy)
  • další příčinou může být velmi teplé a suché prostředí – američtí vědci zjistili, že suché teplo velice prospívá množení demodexu.
  • březost fen, kojení, porod

Přenos

Demodex není dědičný! Demodex má specifický způsob přenosu a to z feny na štěňata během prvních dní po porodu (přímým kontaktem). Matka je první pes, s kterým se štěňata po prvních několik týdnů jejich života setkávají, takže jim vlastně předá celou svoji mikroflóru.

V případech kdy se štěňata narodila císařským řezem a následně nebyla odchovávána matkou, tak nedošlo k přenosu demodexe na štěňata a přítomnost parazitů na štěňatech nebyla prokázána.

Protože parazit přežívá hluboko v kůži hostitele je přenos možný jen v případě dlouhodobého kontaktu mezi stávajícím hostitelem a novým hostitelem. Což odpovídá právě kojení a starání o štěňata. Proto nejčastěji postiženou oblastí je přední část zvířete zejména hlava, čumák či přední nohy (periorbitální oblast).

Otázkou je jak se trudník chová, pokud více psů žije ve stejném prostředí. Sdílí společný pelech a žijí ve „společné“ domácnosti.

Cradley Heath Chainmakers

Odhalení parazita

Parazita odhalí veterinář pomocí kožního seškrabu při, kterém odebere z více míst vzorek vrchní vrstvy kůže a provede mikroskopické vyšetření (i při negativním nálezů je možné nasadit léčbu, pokud klinické příznaky odpovídají demodikóze). Případně je možné provést biompsii z tkáňového vzorku. Napadení je možné diagnostikovat i ze samotných kořínků chlupů v místě postižení.




Léčba

Léčba je zaměřena na zamezení šíření parazita.

V minulosti se onemocnění léčilo koupelemi v roztoku amitrazu, který je vysoce jedovatý a značně zapáchající. V případě postižení malého místa je možné amitraz podat lokálně v koncentrované podobě. Nyní je dostupné léčivo Ectodex s účinnou látkou amitraz.

Pokud je postižené místo větších rozměrů využívá se preparát Stronghold, který je určen k léčbě jiných parazitických onemocnění. O léčebných účincích Strongholdu se ví, ale v ČR není povolen k léčbě demodikózy. Preparát se aplikuje jednou za dva týdny (2x až 3x za sebou) na kůži psa jako tzv. spot on (účinná látka se dostane do krve). Tato léčba je oproti amitrazu velmi jednoduchá a bezpečná.

Další možností léčby je orální podání 1% roztoku Ivermectinu, pokud ho pes toleruje (není alergický) či užití Fipronilu, Preventixu, Pro Meris Duo.

V případě přidruženého zánětu kůže se léčba provádí podáváním antibiotik.

Není na škodu zjistit, jestli pes nemá sníženou imunitu způsobenou nějakým onemocněním. Případně mu pomocí léčebných přípravků imunitu posílit. Cushingův syndrom, rakovina, srdeční dirofilarióza (parazitární onemocnění způsobené vlasovcem psím), onemocnění štítné žlázy a další onemocnění snižující psí imunitu.

Léčba se neprování léky na základě steroidů/ kortikoidů , protože snižují imunitu. To sebou nese i riziko, při příštím nutném nasazení léků snižujících imunitu, že se demodex opět rozšíří.

Dlouhosrsté psy je pro lepší výsledky léčby možné ostříhat.

Babská rada na závěr: Vajíčka demodexe, v určitých případech, můžete zahubit tea-tree nebo macadamiovým olejíčkem.

Podobná onemocnění

Demodikóza je zaměnitelná, díky podobným příznakům, s alergií na potraviny, přecitlivělostí na stafylokoky , kožní plísní a případně i kvasinkovou plísní.

Prevence

Prevencí se v tomto případě rozumí zachování fyzické i psychické pohody psa. Výkyv v imunitním systému psa může mít za následek rozšíření demodexe. Bohužel kromě zachování pohody psa není preventivně nic moc co dělat. Trudník žije jako parazit ve většině psí populace a jeho úplné vymýcení není možné. Jakmile jednou pes získá protilátky proti demodexovi (projde si demodikózou ve štěněčím věku) nepředpokládá se, že by se u něj ještě někdy rozvinula lokální podoba.

Vyřazení z chovu

Výskyt demodexe v lokální podobě u mladého psa není důvodem k vyřazení z chovu. Důvodem k vyřazení z chovu může být prodělání rozšířené formy, která byla způsobena snížením imunity při prodělané nemoci. Nevyřazuje se primárně kvůli demodexovi, ale kvůli původní nemoci.

Termíny

Fipronil (Frontline Top Spot) – sprej a olejový spot on proti kočičím a psím parazitům
Ivermektin – širokospektrální antiparazitikum pro lidi i zvířata
Amitraz – jedná se o akaricid a insekticid, Je účinný i na larvy a nymfy. Vyvolává zvýšení nervové aktivity vedoucí k rychlému odloučení parazitů a jejich smrt.
Spot on - spot-on je označení místně aplikované lékové formy, která se využívá především ve veterinární medicíně.
T-lymfocit – bílé krvinky, které jsou podstatou buněčné imunity
Alopecie - je neinfekční onemocnění způsobující vypadávání vlasů, srsti a ochlupení.
Cushingův syndrom - je hormonální porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi.

Zdroje

http://vaseveterina.cz/mohlo-by-vas-zajimat/37-demodex-canis--trochu-jiny-parazit stafordšírský bulteriér
https://en.wikipedia.org/wiki/Demodex stafordšírský bulteriér
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=2+2101&aid=729 stafordšírský bulteriér
http://www.postapropsy.cz/14-demodikoza-alias-demodex-u-psu.html stafordšírský bulteriér
http://www.sherak.cz/demodex-canis-882.html stafordšírský bulteriér
http://www.kavishi.com/demodex.htm stafordšírský bulteriér
http://www.demodex.estranky.cz/clanky/co-je-demodex/demodikoza-----vic-nez-jen-jedno-onemocneni-.html stafordšírský bulteriér
https://cs.wikipedia.org/wiki/Trudn%C3%ADk_tukov%C3%BD stafordšírský bulteriér
https://cs.wikipedia.org/wiki/Epitelov%C3%A1_tk%C3%A1%C5%88 stafordšírský bulteriér
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozto%C4%8Di stafordšírský bulteriér
http://www.vetcentrum.cz/stodulky/lekar/778/srdecni-dirofilarioza-srdecni-cervivost stafordšírský bulteriér
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fipronil stafordšírský bulteriér
https://cs.wikipedia.org/wiki/Endokrinologie stafordšírský bulteriér
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=26+1303&aid=1419 stafordšírský bulteriér
http://dermnetnz.org/arthropods/demodicosis.html stafordšírský bulteriér
http://www.reviewofophthalmology.com/content/i/2088/c/36411/ stafordšírský bulteriér
http://www.2ndchance.info/demodecticmange.htm stafordšírský bulteriér



Autor: Martin Mísař

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.

Psi v číslech

Kolik je na světě psů? Kde jich je nejvíce? Kde jsou nejoblíbenější malá plemena?

A podobné otázky si zodpovíme v tomto článku.

Psi v číslech

Chci vědět více »

Psí výstavy (pojmy)

Pro ty, kterří na výstavě ještě nebyli a nebo nemají v krvi všechny zkratky, pojmy a názvosloví tu máme stručný přehled "výstavního" jazyka.. Psí výstavy

Chci vědět víc »